AKUPUNKTUR İLE ASTIM VE ALERJİ TEDAVİSİ

AKUPUNKTUR İLE ASTIM VE ALERJİ TEDAVİSİ

Astım akciğerlerinizde meydana gelen kronik bir rahatsızlıktır. Çeşitli uyarıcılar nedeniyle solunum yollarını meydana getiren bronşların kasılarak daralması ya da bronş zarının şişmesiyle

ortaya çıkar. Müzmin bir hastalık olan astımda sadece bu bronşların daralması değil, ayrıca mukus dediğimiz balgam ve sümük gibi yapışkan maddeler çok fazla salgılandığında hava yolunun bazı yerlerinde tıkanmaya neden olur.
Astıma neden olan faktörler arasında; çevresel faktörler ve genetik faktörler rol oynarlar. Özelikle ailede astım hastası olanlar daha yatkındır.
Hastalığın büyük kısmını ise çiçek ve ev tozları, hayvan tüyü, ev akarları gibi alerjik faktörler oluşturur. Ev akarları, nemli yerlerde yaşarlar. Diğer ektenler arasında, nem, mevsim değişiklikleri, solunum yolunu tahriş eden bazı kimyasal sayılabilir.

Astım tedavisinde akupunktur yöntemiyle başarılı sonuçlar alınmaktadır. Dünya Sağlık Teşkilatı (WHO)1979 yılında alerjik hastalıkların akupunktur ile tedavi edilebileceğini açıklamıştır.
Akupunkturun astıma etkileri şu şekilde sıralanabilir;

1­ - Bağışıklık sistemini güçlendirir. Akupunktur vücudun direnci arttırmakta, hasta enfeksiyona daha az yakalanmaktadır. Daha az enfeksiyon daha az kriz demektir.

2 -­ Steroidini salgısını artırır. Vücudun kendi steroidini salgılaması sağlanmakta ve böylece yara içeriden tedavi edilmektedir.

3­ - Alerji reaksiyonlarını azaltır. Alerjik reaksiyonda en önemli rolü üstlenen immünoglobülin- E'nin akupunktur tedavisi sonunda azaldığı, örneğin 900 üniteden 200 üniteye düştüğü tespit edilmiştir.

4­ - Stresi en aza indirir. Akupunktur tedavisinde endorfinler, dopamin ve serotonin (mutluluk hormonları) seviyeleri arttırarak stresi önlenir.

5 - Bütün bunlarla beraber akupunktur tedavisiyle vücudun genel dengesi düzelmekte, diğer hastalıklarla beraber alerjik rahatsızlık görülme oranı da azalmaktadır.

Tedavi süreci:

Seanslar halinde uygulanan akupunktur tedavisinin sıklığı ve sayısı vakaya göre belirlenir.