AKUPUNKTUR İLE OBEZİTE TEDAVİSİ

Obezite, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin en önemli sağlık sorunlarından biridir. Pek çok faktör sonucunda, vücudun yağ kütlesinin yağsız kütleye oranının normalden fazla artmasıdır.

Buna bağlı olarak boy uzunluğuna göre vücut ağırlığı arzu edilen düzeyin üstüne çıkar. Sonuçta kişi obezite ile karşı karşıya kalır. Başka bir anlatımla obezite; besinlerle alınan enerjinin (kalori) harcanan enerjiden fazla olması ve fazla enerjinin vücutta yağ olarak depolanması (%20 veya daha fazla) sonucu ortaya çıkan bir hastalık olarak kabul edilmektedir. Yetişkin erkeklerde vücut ağırlığının ­18'i, kadınlarda ise %20­25'ini yağ dokusu oluşturur. Bu oranın erkeklerde %25, kadınlarda ise %30'un üstüne çıkması obeziteyi işaret eder. Obeziteye neden olan faktörler arasında;

  • Genetik
  • Hormon dengesizlikleri
  • Psikojenik, kültürel ve aliskanliklar sayılabilir.

Akupunkturun, obezite tedavisinde etkisi açlık ve tokluk noktalarına olmaktadır. Tedavi ile ayrıca, mide asidi azaltılır, mide yanmaları engellenir ve mide tonusu artırılarak midenin küçülmesine yardımcı olunur. Uygulama yapılan noktalarla stres hormonu miktarı artırılarak diyete devamlılıkta sağlanmaktadır. Obezite tedavisinde , akupunkturun etkisi psikolojik değildir ve doğru beslenme ile egzersiz tedaviye eşlik ettiği takdirde ; akupunktur desteği ile zayıflamak daha sağlıklıdır. Akupunkturun obeziteye etkileri şu şekilde sıralanabilir;

1­ - Acıkmayı ve iştahı azaltır. Akupunktur beyinde bulunan hipotalamusta ki tokluk merkezinde noradrenalin seviyesini düşürüp serotonin seviyesini artırır. Bu sayede doyma hissinin çabuk oluşmasını sağlar.

2 -­ Midede oluşan yanma ve ekşime önlenir. Akupunktur sayesinde, mide ve barsaklara giden sinirlerin bazı uçları kulağa da geldiği için buraya yapılan uyarılar ile mide asidi azaltılır, dolayısıyla mide diyete bağlı boş olsa bile, asit az sağlandığı için kişiler diyetini çok rahat bir şekilde yaparlar.

3­ - Diyet sırasında oluşabilecek halsizlik önlenir. Akupunktur sayesinde diyette oluşabilecek kan şekeri düşüklüğü ve halsizlik oluşmaz.

- Stresi en aza indirir. Akupunktur tedavisinde endorfinler, dopamin ve serotonin (mutluluk hormonları) seviyeleri artarak stres önlenir.

5­ - Metabolizmanın düzenlenmesinde etkisi büyüktür.

Tedavi süreci:

Sonuçta haftada 1 veya 2 kez yapılan akupunktur tedavisi ile 6-­8 hafta sonunda 8-­10 kg verilir. İstenilen kiloya ulaşıldığında akupunktur tedavisi koruma programı eşliğinde 6 ay süreli devam eder.