Zayıflama

ZAYIFLAMA

Kişinin çeşitli sebeplere bağlı olarak , kilo kaybetmesi durumudur. İnsan vücudunun yağ yakma kapasitesi bellidir. Bu kişiye, yaşına ve cinse göre değişikli gösterir ancak bunun da bir alt ve üst sınırı vardır.Ortalama olarak sağlıklı bir yetişkin 1 ayda sağlıklı beslenme programı ile 2-­4 kg arasında kilo kaybeder.

Kilo vermek nelere bağlıdır?

Zayıflamak denilince aslında akla ilk gelen tartıda olan değişikliktir.Ancak aslında bu biz Medikal Estetik doktorları için geçerli değildir.Bize göre önemli olan ; yağ kitlemizden kilo kaybetmek ve bu arada kas kitlesini de korumaktır.Bunun için kişilerin yapabileceği iki seçenek vardır;

 1, Alınan besin miktarını kontrol altına almak : Doğru beslenme programı bana göre :MİKTAR KONTROLÜNE DAYANIR! Bu da kişinin yemesi gereken miktarı, doğru zamanda tüketmesi ve zararlıolan besinleri ise kontrollü ve az yemesidir. Kontrollü tüketilmesi gereken besinlere bakacak olursak; basit şekerler, karbonhidratlar, unlu mamuller (beyaz unlu) ve yağ miktarı fazla olan ürünlerdir. Bu noktadanhareketle doğru beslenme programı bu besinleri hiç almamayı değil kontrollü almayı sağlayan bir Zayıflama yöntemi deyince, kişilerin ilk aklına gelen az yemek yemektir ve hemen uygulamaya koyulmaya çalışılan yöntemdir. Ancak bu doğru değildir , mutlaka doğru beslenme programı ile olmalıdır. Doğru beslenme programı ve diyet arasındaki en önemli fark ise; bizi aç bırakan, düşük kalorili rejim listelerinden farklı olması ve tek tip besin çeşidi içermemesidir.

2, Harcanan enerjiyi artırmak: "Harcadığım enerjyi nasıl artırabilirim?" sorusunun cevabında ilk aklan gelen egzersizdir. Egzersiz ya da spor doğru şekilde yapıldığında genel metabolizma hızını ve iskelet kas sistemi tarafından yağların yakılma oranını arttırır. 

Bölgesel kilolar konu olduğunda bu iki yöntem de yetersiz kalmaktadır. Bunun için destek ise bölgesel kilotedavilerinden alınır.

BKNZ: MEZOTERAPİ VE BÖLGESEL ZAYIFLAMA