DİYET PROGRAMLARI

DİYET PROGRAMLARI

Kiloyu korumak, kiloyu vermekten daha önemlidir... 

Kilolarını veren ve destek yöntemlerle bölgesel kilolarından kurtulan kişilerin birçoğu kilo koruma programını uygulayamamaktadır. Amerika'da yapılan bir araştırmaya göre obez hastaların %98'i kilo verdikten 1 yıl sonra kilolarını geri aldığı görülmüştür.

Diyet programları ne zaman uygulanmalı?

Bunun cevabı kışın kilo verilmeli ve baharda bu kilo korunmalıdır. Bu programda en önemli dikkat edilmesi gereken şey beslenme düzenidir. Yaza hazırlığın önemli bir parçası haline gelen zayıflamayı hepimiz istiyoruz. Ancak genellikle yaz dönemi yemek yeme zamanı olarak değerlendirilir. 

Kilo verme programları tek başına değil kilo koruma programları ile uygulanmalıdır. Örnek vermek gerekirse 5 kilo vermek isteyen biri için, bu kiloyu verme süresi yaşa, cinsiyetine göre 1,5­2 aylık süre ise zayıflama programı 5 ay olmalıdır ki kişi hem kilo verebilsin hem de bu kiloları koruyabilsin. Aynı zamanda bu süreçte kişi yeni beslenme düzenine alışmış olur.

Diyet programında yapılan hatalar neler?

Kişiler ne kadar kilo verirse versin, yeme düzenini ve kilolarını korumadıkları sürece tekrar kilo almaları kaçınılmaz bir durumdur. Kısacası kiloyu korumak kiloyu vermekten daha daha çok önem arz eder. Bunun yanı sıra fazla kilolar verildikten sonra tekrar kilo alınmaya başlanırsa, yeniden kilo vermek kişiyi sıkıntılı bir döneme düşürür. Bu nedenle de birkaç kez kilo alıp vermiş kişiler, tekrar kilo vermekte aşırı zorlanırlar. Bunun nedeni ise metabolizmanın artık daha yavaş çalışıyor olmasıdır. Aç kalmadan ve öğün atlamadan kişi kilo koruma programına katılabilir. Kilo vermek isteyen kişilerin yaptığı en büyük hata da akşam yemeklerini ortadan kaldırma düşüncesi, öğün atlama ve bazı günler yemek yememe gibi durumlardır. Bu durum hem vücudun insülin hem de metabolizmasında dengesizlik yapacaktır. Tatlı krizlerinin nedeni de budur.

Şayet bölgesel kiloya sahip kişilerde destek programları ile değil de diyet programları ile kilolar verilmişse problemli bölgelerden daha az kilo kaybediliyor demektir. Böyle bir durumda tekrar kilo alınmışsa sorunlu bölgelerin daha fazla kilo aldığı görülür. Bunun nedeni ise bu bölgelerde kan dolaşımının az olmasıdır. Sonuç olarak sık yapılan diyetler aslında sorunlu bölgelerin büyümesi demektir. Örnek verecek olursak 5 kiloyu birkaç kez alıp vermekle aynı kiloda kalınmış olsa bile daha büyük bir basen ya da göbeğe sahip olabiliriz.

Kilo koruma listesi örneğini inceleyelim
Sabah aç karnına 2 bardak su

Kahvaltı: Çay, ıhlamur veya kahve çeşitleri, istenirse bir bardak yağsız süt.
30 gram (bir kibrit kutusu kadar) peynir veya bir yumurta
Bir dilim kepek ekmeği

Sabah­öğle arası: 4­5 bardak sıvı

Öğle: Önce çorba
Serbest miktarda sebze ve salata
Protein grubundan bir seçenek (150 gr yağsız et, balık, 3 yumurta akı ve birinin sarısından yapılan menemen ya da 200­-300 gr süt – yoğurt)
Bir dilim kepekli ekmek

16.00 ­17.00: Üç adet kepekli bisküvi veya bir adet meyve

Akşam: Önce çorba
Serbest miktarda sebze ve salata
Protein grubundan bir seçenek (150 gr yağsız et, balık, 3 yumurta akı ve birinin sarısından yapılan menemen ya da 200­-300 gr süt – yoğurt)
Bir dilim kepekli ekmek

Gece: Bir adet meyve